Od myšlenky na DevOps k PaaS
Přemýšlíte o DevOps? Hledáte jak mít jednoduchost pro vývojáře a při tom schopnost to bezpečně a spolehlivě provozovat? Ztrácíte se ve všech součástkách jako je Docker, CoreOS, Kubernetes, Mesos, Consul, Etcd a spostě další? Ideální je sáhnout po hotové Platform as a Service – řešení, které je namíchané, připravené, snadno dostupné a skvěle podporované.
Co takhle open source PaaS, kterou můžu mít i u sebe?
Fajn, ale jakou PaaS zvolit? Psát pro proprietární veřejný cloud typu Amazon, Azure nebo Google je sice fajn, ale vzniká velké uzamčení. Vaše aplikace (už ne jen pouhá VM) je spjata s proprietárním světem tam venku, který nemáte pod kontrolou. Navíc možná chcete mít aplikaci u sebe. Pak by to chtělo nějaké open source PaaS řešení, které lze mít ve svém on-premise cloudu (třeba jako nadstavbu nad OpenStack), ale i na notebooku každého vývojáře a také v libovolném veřejném cloudu. Chcete přenositelnost výsledků mezi notebookem, on-premise PaaS i veřejným cloudem a mít naprostou flexibilitu (hlavní vlastností PaaS je zajištění konzistence prostředí pro běh aplikací, což je zásadní rozdíl oproti IaaS, kde jde jen o infrastrukturu, tedy vlastně krabičky, byť virtuální). Zvolte Cloud Foundry – skutečně open source PaaS, která pod kapotou rozehraje všechny ty komplikované součástky jako jsou kontejnery, automatizace, orchestrace i budování prostředí a kompilace. Může být v notebooku, v OpenStacku, na fyzickém serveru i v Azuru – stále stejně a konzistentně. No jo – ale od koho si ji koupit, jakou distribuci tohoto open source zvolit?
Od teoretické přenositelnosti mezi výrobci ke garanci
Použití Cloud Foundry místo proprietárních PaaS (notabene často dostupných jen tam venku v cloudu a ne s možností on-premise) mi dává smysl. Je tady Hewlett Packard Enterprise, Pivotal, IBM a řada dalších, takže to zní dobře. Teoreticky nemáte žádný lock-in, je to přece stále Cloud Foundry. To už tady párkrát bylo a praxe ne vždy odpovídala tomuto předpokladu, protože dodavatelé někdy ve snaze se odlišit rozbili přenositelnost. Tomu chce Cloud Foundry Foundation zabránit a přichází s certifikací. Chcete mít logo garantující přenositelnost mezi výrobci? Musíte splnit technické podmínky (tedy v zásadě mít identickou implementaci jádra, API apod.). Odlišujte se v nadstavbách (jednoduchost instalace, developerské i provozní nástroje, monitoring, podpora), ale nesmíte porušit jádro a tedy přenositelnost. A to se stalo. V první vlně certifikovaných řešení najdete Hewlett Packard Enterprise, Pivotal, IBM, Swisscom, SAP a CenturyLink.
HPE Helion Cloud Foundry
HPE si vybralo Cloud Foundry do všech svých řešení pro PaaS. Tedy do HPE Helion Stackato, variantě PaaS, které je jedno co je pod ní a umí běžet od notebooku po váš vmware až po Amazon či Azure. Cloud Foundry je i v Helion Development Platform, PaaS nadstavbě nad IaaS Helion OpenStack pro on-premise instalace využívající velmi zajímavých synergií těchto projektů. Dnes HPE zpřístupnilo technické preview HPE Helion Cloud Foundry, “čisté” certifikované verze s garancí přenositelnosti. Toto jádro (i samostatně dostupné) se pak posune i do základu produktů Stackato a Development Platform, které tak brzy získají razítko s garancí přenositelnosti také.