Role IT je říkat ano. Proč se byznysu nelíbí IT projekty trvající 18 měsíců a proč IT tvrdí, že se s tím nedá nic dělat? Situace si žádá změnu v myšlení, procesech i technologiích. Proč plout přes Atlantik lodí, když už existují letadla?
Příběh první: není čas na schůzování
Řídím vývoj aplikací a mám z bysnysu jasné zadání – do léta musí fungovat nový komunikační systém s našimi partnery v distribuční síti. Abychom byli schopni termín stihnout, potřebujeme testovat různé části systému v různých prostředích. Ze začátku jsme žádali o zdroje naše IT. Zadali jsme ticket, VM jsme dostali obvykle do týdne, ale další tři jsme čekali na nastavení síťového propojení a připojení dostatečné storage. Pak jsme objevili možnost na Internetu zadat číslo kreditní karty a zdroje mít okamžitě během několika vteřin. To je samozřejmě zakázané a je vnímano jako obrovské bezpečnostní riziko. Obavy chápu, ale tady jde o dodání klíčového projektu pro byznys – není čas na schůzování.
Příběh druhý: nebudu se dívat na to, jak si klienty rozebírá konkurence
Jsem ředitelkou obchodu a náš aktuální obchodní model perfektně funguje pro stávající zákazníky, ale novou klientelu získává naše konkurence. Sedli jsme si a připravili dvouměsíční plán, jak zavést nový způsob prodeje, kterým oslovíme mladší zákazníky. K tomu potřebujeme IT – chceme zákaznickou mobilní aplikaci, nové obchodníky s pružným a snadno použitelným CRM i objednávkovým systémem a přístupem k analytickým údajům. Po návštěvě IT mi bylo sděleno „ne nebo, pokud zvýšíte budget, tak příští rok“. Sjednala jsem si službu od externího dodavatele Software as a Service – interní IT prská, bezpečnostní oddělení se modlí, náklady jsou relativně vysoké, ale mám to rychle. Můžu reagovat na situaci na trhu a vyhrávat byznys – nechci čekat a jen se dívat na to, jak si klienty rozebírá konkurence.
Příběh třetí: budete muset pít z těch rozpálenejch bílejch
Jsem šéf IT a každou chvilku přijde nějaká organizační jednotka s tím, že kvůli vyhrané zakázce potřebují ihned IT zdroje, například na speciální výpočty nebo rendering. Děláme, co můžeme – ihned začneme řešit otázky bezpečnosti, zapojení, nastavení sítě a prostupy na firewallech, připojení storage a, pokud je potřeba, objednáváme nový server a ten instalujeme. Do dvou měsíců to mají. Problém je, že po ukončení projektu nám podšálky, tedy pardon zdroje, nevrací. Říkají si „co když bude další projekt, přece nebudeme znovu čekat dva měsíce, to si tyto zdroje raději ponechejme“. Výsledkem je, že zdroje běží, spotřebovávají elektřinu, ale nedělají už nic užitečného, jen „čekají na projekt“.
Konec IT projektům trvajícím 18 měsíců
Uvedené příběhy, mimochodem jde o zpověď reálných českých zákazníků, myslím, ukazují, že tradiční osmnáct měsíců trvající projekt IT představuje pro dnešní svět problém. Kromě potřebné rychlosti, reakce na vývoj na trhu a kroky konkurence jsou tu aspekty z oblasti rizika a vázání peněz. Pokud váš projekt trvá 18 měsíců, jeho výsledek nebude mít očekávaný přínos jednoduše proto, že se trh a konkurence mezi tím posune o hodně dál. Dobrý projektový vedoucí na to umí v průběhu reagovat, ale to také znamená prodloužení finále o dalších 6-12 měsíců. Stejně nepříjemné jsou uvázané peníze – takto dlouhý projekt znamená, že platím za něco, co mi 18 měsíců nepřináší vůbec nic. Raději bych investoval tak, že jak průběžně dávám peníze, tak získávám inkrementální přínosy. Snahou není mít za dva roky něco senzačního, ale mít do dvou měsíců minimální verzi, která už nese hodnotu, je používána a získává důležitou zpětnou vazbu, takže se neustále zlepšuje. Následně každý druhý týden mám novou verzi – zase o něco úspěšnější co do zvýšení příjmů nebo jiné hodnoty. To mi také umožňuje reagovat a nebo projekt zrušit ještě dřív, než stačím proinvestovat 18 měsíců času a peněz. Ve svých projektech se pak můžu učit, zkoušet různé varianty, protože jsou tak malé, že případný neúspěch neznamená uzavření firmy.
Role IT je říkat ano
Hlavním úkolem IT není říkat ne nebo, pokud navýšíte rozpočet, tak za rok. Netvrdím, že IT musí všechno zařizovat samo nebo veškeré prostředky vlastnit. Osobně jsem velkým příznivcem interního IT – je strategické, bezpečnější, má jasná SLA a je vaše (vzpomeňte si jak lidé jezdí ve svém autě v provnání s autem z půjčovny). Jenže musí být pružné, rychlé a nákladově transparentní. Jsem zastáncem budovaní automatizovaného vnitřního IT, chcete-li privátního cloudu, jako primárního řešení pro uspokojování potřeb byznysu. Někdy ale samozřejmě dává smysl pomoci si zdroji z venku. Úkolem IT je říkat ano – pokud aktuálně nemám prostředky, možnosti, znalosti a zkušenosti, půjčím si je jinde – z veřejného cloudu. Třeba mi opravdu nebude dávat smysl trápit se s emailovým serverem, který nepřináší žádnou konkurenční výhodu, a stejně tak není ostuda půjčit si zdroje před roční uzávěrkou. IT je garantem a tím, kdo říká byznysu ano (znáte film, kde se říká „Já jsem Wolf a řeším problémy“?). IT ať má nástroje pro to, čemu se obvykle říká hybridní cloud.
Jak to zařídit – procesy, automatizace, architektura
Snadno se to řekne, ale jak na to? Soustředil bych se na tři oblasti – procesy, automatizaci a IT architekturu.
Schopnost rychle a pružně reagovat přichází často s jiným modelem přemýšlení o vývoji a nasazování aplikací. Jde například o spojení vývoje a provozu do jednoho logického tělesa (DevOps), tedy neexistuje okamžik předání z jednoho do druhého při kterém se ztrácí znalosti, čas i odpovědnost. Život i vývoj je trvalá změna a zavádění inovací není jednorázové postavení domu, ale kontinuální proces (CI/CD). Infrastrukturu, zdroje a návaznosti nejsou obsaženy v hlavách nebo poznámkovém bločku, ale předpis je součástí aplikací samotných (Infrastructure as code).
Aplikační prostředí je nejlépe sestavovat plně automaticky s využitím Platform as a Service. Chcete databázi, load-balancing, aplikační server, webové služby nebo messaging systém? PaaS to dá aplikacím a vývojářům na kliknutí. Pod tím je ideální rozhýbat infrastrukturní komponenty systémem Infrastructure as a Service. Chcete kompletní prostředí serverů, storage, sítí a bezpečnosti včetně topologie a všech návazností? Připravte si šablonu, která všechny aspekty udělá za vás – máte infrastrukturu na kliknutí.
Nezapomínejme ovšem, že fyzická infrastruktura a architektura sice není postačující, za to je ale nutnou podmínkou úspěchu privátního cloudu. Když nemáte kapacitu, výkon, spolehlivost nebo nejste schopni jednoduše a efektivně řešit základní nastavení hardwaru, těžko nad tím stavět něco dalšího. Na fyzické infrastruktuře rozhodně velmi záleží – jen jí nechci věnovat celý pracovní den.
Když nevíš, tak stav na otevřenosti
Svět se vyvíjí rychle, výrobci mění své strategie, proprietární řešení zamykají a pak žádají stále víc a víc peněz. Když nevíte, co dělat, volte otevřenost – řešení postavená na open source, ale připravená, namíchaná a podporovaná velkým hráčem. Volte takové výrobce, kteří sami do projektu přispívají a skutečně mu rozumí podobně dobře, jako je HP, které je největším (nebo druhým největším, záleží na metrice) přispěvatelem do projektu OpenStack – otevřeného software infrastruktury jako služby. Ti vám dají kvalitu, stabilitu, bezpečnost a podporu. Otevřenost vás zbavuje závislosti na jednom řešení, ze kterého není cesty zpět a kde můžete být vystaveni postupnému utahování šroubů ve formě horších slev, dalších licencí nebo auditů. Nad open source základ není ostuda použít proprietární nadstavby, naopak. Smyslem ale je, že základem je otevřený systém a je jasně oddělený otevřený a proprietární svět. Nechcete uzamčený bundle, to nic neřeší. Vy jste zákazník, vy si volíte, co, jak a od koho chcete použít.
Proč oslovit HP
Ať se nacházíte v jakékoli fázi přemýšlení o svém IT a možnostech jeho automatizace, přijďte se poradit k nám. Může se jednat o jednotlivé infrastrukturní komponenty, virtualizační a softwarově definované vrstvy, správu IT, automatizaci a orchestraci nebo prostředí pro vývoj aplikací či specializovaná řešení – rádi vám pomůžeme. A co vám přinese oslovení HP specificky v oblasti automatizace? Vsaďte na HP Helion OpenStack pro rozhýbání vaší infrastruktury a HP Helion Development Platform pro pomoc při vývoji aplikací nového typu a možností. Získáte řešení postavené na open source, takže se nezamykáte a máte velkou přenositelnost a flexibilitu, a při tom dostanete stabilní, bezpečné, odladěné a plně podporované řešení hodné podnikového prostředí.
Ale jak začít? Nebude z toho právě ten monstrózní projekt o délce 18 měsíců? Kdepak. Začněte třeba tím, že si uvnitř stávajícího IT na pár serverech postavíte HP Helion OpenStack například se zabudovaným KVM hypervisorem, který je v ceně, takže vás to celé nebude moc stát. Toto prostředí použijte pro vývoj a testování, část aplikací apod. Učte se, sbírejte zkušenosti, získávejte hodnotu okamžitě. Jakmile se vám to zalíbí, rozšiřujte, obalujte dalším softwarem, přidávejte železo, migrujte další aplikace krůček po krůčku. Přiďte za námi, budeme vaším průvodcem na této cestě.
Tomasi, hezky clanek na zamysleni se nad soucasnym IT. Nahrava to take SaaS produktum, bezicich typicky v Cloudu. Jako vlajkovou lod HP bych uvedl software HP Agile Manager, ktery zjednodusi rizeni agilnich projektu v podnikovem prostredi. Tento SW je mozne nastartovat a vyuzivat jako sluzbu v radech minut a stejne tak ukoncit jeho vyuzivani/platbu. To je idealni pro x-mesicni projekty, ale i dlouhodobe projekty. Doporucuji vyzkouset, ja sem z toho stale uneseny.
Jit na HP SaaS portal
Petr