Do českého návodu na HPE Helion OpenStack jsem přidal novou kapitolu:
http://cloudsvet.cz/helion/080/
Co v ní najdete? Jednak úvod do práce v příkazové řádce, což je někdy podstatně rychlejší, než použití GUI a navíc je příkazová řádka naprosto identická pro jakoukoli instanci OpenStack libovolného dodavetele. Díky příkazové řádce také můžete psát bash skripty.
Dále v této kapitole získáte základní přehled o programování jednoduchých miniaplikací v jazyce Python s využitím OpenStack SDK. Vyzkoušíte si jednoduchou webovou aplikaci pro primitivní vytváření serverových instancí jako příklad co všechno je možné.
Poslední část zahrnuje ovládání OpenStack z Ansible. Dlouho jsem váhal, zda Ansible zařadit sem a nebo mezi orchestrační nástroje. Logiku rozhodnutí najdete v textu, ale v zásadě jde o to, že Ansible je někde mezi. Není to (ve své současné formě) čistě deklarativní model, na druhou stranu umí podstatně víc, než pouhé skripty.
Co v průběhu léta očekávat za další kapitoly?
V následujících týdnech se chci soustředit na dvě témata – orchestraci a pokročilé síťové služby.
Orchestrace je o tom, že jste schopni deklarativním způsobem popsat požadovanou infrastrukturu a robot ji za vás vytvoří a udržuje. Neřešíte pořadí operací ani jak se to konkrétně stane – pouze deklarujete výsledek. Chci se zaměřit na tři velmi zajímavé nástroje:
- OpenStack Heat – orchestrační řešení, které je pro OpenStack nativní a je součástí projektu (i produktu HPE Helion OpenStack). Je velmi mocné a příjemné, na druhou stranu se zaměřuje pouze na OpenStack.
- Terraform – velmi pěkná infrastrukturní desired state orchestrace od firmy Hashicorp (autor velmi populárního Vagrantu), která umí v zásadě totéž co Heat, ale podporuje víc providerů, než pouze OpenStack. Jste tak jednotným způsobem kombinovat desired state předpisy pro OpenStack, AWS, Azure, vSphere nebo Docker. Terraform je externí řešení, není přímou součástí OpenStack.
- HPE Cloud Service Automation – komerční řešení zahrnující multi-cloud, uživatelský portál, katalog služeb apod. Pro účely orchestrace se chci zaměřit na jeho designerský engine, ve kterém si můžete nakreslit a verzovat OpenStack infrastrukturu. Pokud hledáte kompletní řešení a preferujete komerční graficky velmi vydařené nástroje (místo psaní textových souborů), je HPE CSA to pravé pro vás.
Druhé téma, které chci v návodu rozvinout, jsou pokročilé síťové služby. Cílím především na LBaaS (balancing jako služba), DNSaaS (DNS záznamy jako služba) a některé další (VPNaaS, FWaaS).