Na cloudsvět se nově začneme věnovat i Microsoft Azure. Proč? Jaký je vztah HPE a Azure? Jaké technické články připravujeme?
Azure, ideální public cloud pro enterprise
Nejsem zastáncem zběsilé migrace do public cloudů. Většina enterprise firem se to dnes snaží dělat tak, že vezme stávají aplikace a beze změny je chce “poslat do cloudu”. Řadu věcí lze snadno přehlédnout a je dobré na nich zapracovat (například Microsoft dává sice tří-devítkové SLA, ale nikoli na jednu konkrétní VM, vždy jen na minimálně dvě VM v Availablity Setu; máte tedy SLA na to, že alespoň jedna VM běží, ale pokud se to dělá postupně, mohou vám je restartovat apod. – aplikace sama musí být schopná tohle přežít, tedy např. běžet v HA).
Nicméně i pokud je tohle všechno v pořádku, stále utíká hlavní ekonomický smysl public cloudu, tedy platba jen za to, co aktuálně potřebuji. Přemigrování VM tak, že všechny běží 24×7, ale tentokrát v cloudu, často nemá pozitivní cenový dopad (upřímně – pokud vám v této situaci vychází public cloud levněji, něco je u vašeho IT špatně). Ty pravé výhody získáte s cloud native aplikacemi, které autoškálují a mají moderní architekturu. Počet zdrojů (a tím vaše platba) odpovídá počtu uživatelských požadavků, tedy v noci platíte třeba o řád méně. Přístup všechno do velké trvale běžící VM vám tohle neumožní.
Druhá věc je, že výhoda public cloudu může spočívat v PaaS vlastnostech, například v datových strukturách, big data platformě, API managementu a tak podobně. Využít je může znamenat vyšší náklady (v porovnání s on-premise VM určitě), ale dramaticky zrychlit váš time-to-market, protože už tam ta řešení jsou pro vás připravena na kliknutí a nemusíte se pár měsíců učit rozcházet třeba Kafku, Cassandru nebo Hadoop.
Public rozhodně není odpověď pro všechny problémy a pro celé vaše IT. Nicméně pokud public cloud, volil bych Azure.
HPE Helion OpenStack vs. CloudSystem vs. Azure Stack vs. Azure
Transformaci vašeho on-premise IT, které je dnes dost možná 95% vašich workloadů a na vysokém procentu zůstane ještě velmi dlouho, ne-li napořád, bych začal nasazením IaaS. Je lepší použít Helion OpenStack nebo Azure Stack (v budoucnu, dnes Azure Pack, který je nadstavbou nad Windows, ne skutečně Azure technologií, jaká je využívána v Azure)?
Otevřené technologie přináší lepší ceny a standardizovaná rozhraní. Helion OpenStack vás díky zabudovanému KVM (i možnosti nasazení nad stávající VMware) vyjde celkem levně a využít můžete velmi široké komunity a konzistentních OpenStack API, která jsou u HPE stejná, jako u distribucí jiných firem. Pro vývojové a testovací prostředí nebo DevOps tým bych neváhal – Helion OpenStack je ideální volba co do možností, ceny i udržitelnosti.
On-premise alternativou open source variant může být cesta VMware nebo Microsoft. Oba jsou enterprise orientovaní, mají důvěru tradičně smýšlejících, fungují dobře a jsou jednodušší na použití a nasazení. Řeší více aspektů enterprise prostředí, než jen IaaS, jako je monitoring, správa, kapacitní plánování, orchestrace včetně té procesní, tvorba workflow, identity management. Výhodou Microsoft je především připravovaný Azure Stack, tedy že identická API a GUI, jaká naleznete v public cloudu, nabídne Azure Stack pro vaše vlastní datové centrum. Pokud vezmete v úvahu, že Azure je druhý nejúspěšnější public cloud na planetě a současně je Microsoft velmi rozšířený v on-premise IaaS, jde o dobrou kombinaci pro enterprise, který třeba nemá čas a zdroje na integraci různých nástrojů a API a hledá jednotnou platformu.
Není nutné zaměřit se jen jedním směrem. Proč nemít VMware pro stávající prostředí, KVM s Helion OpenStack pro vývoj, testování a DevOps a k tomu Microsoft Azure Pack (a později Stack) pro nové enterprise produkční prostředí? A k tomu kontejnerovou technologii pro cloud native aplikace jako je Helion Stackato, Azure pro enterprise public cloud a kousek Amazonu pro vývojáře? Nad tím můžete použít Helion CloudSystem, pro orchestraci a workflow takového multi-cloud prostředí.
HPE, Microsoft a Azure
HPE a Microsoft mají kolem Azure uzavřeno velké partnerství a v HPE divizi služeb je celosvětově několik tisíc Azure certifikovaných profesionálů, kteří pomáhají zákazníkům s nasazením Azure Pack/Stack a migrací aplikací do Azure a přechodem na Office365.
Pro Azure Pack/Stack nabízí HPE hotové konvergované či hyperkonvergované systémy jako je HC250. Můžete tak získat Azure technologii jednoduše, plně integrovaně a naprosto spolehlivě. Kromě toho projekt HPE Synergy bude hrát velkou úlohu flexibilní komponovatelné infrastruktury pro Azure Stack, který nastoupí v příštím roce.
Helion portfolio podporuje Hyper-V (CloudSystem), deployment do Azure a správu multi-cloud (CloudSystem) a připravuje se přenositelná platforma pro cloud native aplikace (Helion Stackato 4), kterou můžete rozběhat jak on-premise, tak v public cloudu včetně Azure.
Co vás čeká?
IaaS
Začneme od infrastrukturního světa, tedy IaaS. Vyzkoušíme si vytvoření VM a to vícero způsoby – z grafického portálu, přes univerzální CLI, z PowerShell i z ARM šablony. Ukážeme si automatický provisioning vnitřku VM (VM Extensions), load-balancing aplikací i automatické škálování. Věnovat se budeme dostupnosti (Availability Sets) a co pro to udělat aplikačně. Ukážeme si pár síťařských kousků jako je mikrosegmentace (distribuovaný firewall), virtuální sítě a IP adresy či VPN propojení regionů či on-premise a public cloud. Probereme storage záležitosti, zejména Blob store.
PaaS
Následně se posuneme do oblasti vyšších služeb. Prozkoumáme Azure AD, jeho integraci s klasickým Active Directory a vytvoříme aplikace využívající Azure AD k ověřování (OAuth). Podíváme se na prostředky ukládání dat, zejména Azure Table, DocumentDB, Azure SQL a Redis. Zaměříme se i na aplikační záležitosti, třeba Web App, API App, API Management nebo Azure Search a Logic Apps.
Cloud Native
Pokud to všechno dobře půjde, pustíme se i do mikroslužeb a prostředí pro jejich tvorbu a provoz – Azure Service Fabric. Ukážeme si také Azure Containers. Pokusíme se nahlédnout i do světa serverless computingu s Azure Functions.
Velká a data a Machine Learning
To je oblast, kterou zatím nemohu slíbit, ale rozhodně ji nevylučuji.
Azure Stack
V každém případě budeme zkoumat možnosti Azure Stack, tedy on-premise verzi Azure (plete se to s Azure Pack, což je jen malá nadstavba nad existující svět Windows, není to Azure technologie), který bude uveden v roce 2017 za velkého přispění HPE. Technické Preview 2 vyjde za pár dní a na cloudsvět se konvergovaným a hyperkonvergovaným systémům HPE provozujícím Azure Pack (dnes) a Azure Stack (v budoucnu) budeme věnovat.