Na OpenStack summit v Barceloně představilo HPE čtvrtou verzi Helion OpenStack, komerční podporované distribuce open source systému pro privátní cloud, infrastrukturu jako služba (IaaS) a zabudované orchestrace pro Infrastructure as Code (OpenStack Heat). Co je nového?
Nová verze OpenStack: Mitaka
Helion OpenStack, komerční bezpečná a plně podporovaná distribuce OpenStack, je, podobně jako u konkurenčních, o jeden release (tedy půl roku) za tím nejžhavějším v open source komunitě. V okamžiku, kdy byla dokončena práce na OpenStack Newton, přichází HPE s Helion OpenStack na Mitaka, což je skutečně rychlé tempo. Onen půlrok byl použit na perfektní odladění, možnosti jednoduché, spolehlivé a opakovatelné instalace, zajištění maximální bezpečnosti (šifrování, auditování, příprava PCI-DSS certifikace) a vysoké dostupnosti.
Novinek je poměrně dost. V síťařině se nově objevil BGP advertisement přímo v nativním Neutron (zajímavé pro některé scénáře zejména ve spojení s distribuovaným routingem – DVR) a možnost dotáhnout VLAN až do vašich VM (to umožní například efektivní využití vašich oblíbených síťových appliance – firewallů, routerů, NGFW, DPI apod.). Projekt load-balancing jako služba verze dvě (LBaaSv2) je nově ovladatelný nejen z CLI a API, ale má i grafické rozhraní. Dále došlo k vylepšení v oblasti živé migrace VM (některá dosavadní omezení byla odstraněna). Velký vývoj proběhl v oblasti monitorování a měření (OpenStack Monasca) a podařilo se spojit real-time informace z Monasca s auto-scaling možnostmi OpenStack Heat, takže můžete dynamicky měnit počet balancovaných web serverů podle aktuální zátěže.
Helion OpenStack 4.0: zaměřeno na enterprise a telco
Čtvrtý release se hodně soustředí na telco prostředí, ve kterých je HPE s Helion portfoliem velmi úspěšné. V tomto segmentu potřebujete predikovatelný a velmi vysoký výkon zpracování paketů ze sítě – co nejmenší latence, co nejnižší zátěž procesoru, co nejvíc možností (například už zmíněný VLAN trunking do VM). V tomto směru bylo uvedeno PCIe pass-throw, SR-IOV (akcelerace na kartě), podpora DPDK v tenant VM (Intel instrukce pro akceleraci zpracování paketů). Už ve verzi 3.0 byla pro náročné přidána podpora pro CPU pinning či NUMA, což umožňuje lépe umístit aplikace náročné na CPU (například můžete mít procesory s různou frekvencí a ty pak samozřejmě nejsou stejné nebo chcete umístit aplikaci tak, aby sahala do paměti, která je u soketu, ne do té u sousedního nebo aby vám dvě aplikace neproplachovali cache jednoho vícejádrového procesoru apod.).
Vylepšení se dočkala i operační konzole, která dnes kromě správy vašeho privátní cloudu dělá kapacitní reporty a to nejen pro compute a networking zdroje, ale Swift objektovou storage nebo blokovou storage CEPH.
Rozšiřitelnost a podpora řešení třetích stran
Helion OpenStack není už od verze 1.0 nijak svázaný s hardware a podporuje instalaci na servery různých výrobců. Současně už od verze 2.0 umožňuje přímo v instalátoru použít plug-iny třetích stran pro blokové storage, tedy Cinder komponentu. Zařadit můžete jakýkoli, ale pro zjednodušení orientace pro vás HPE řadu z nich přímo otestovalo ve svých laboratořích (https://docs.hpcloud.com/hrc/helionReady.html).
Novinkou verze 4.0 je dramaticky zjednodušená integrace SDN řešení v síťové oblasti. Nově nemusíte provádět ruční začleňování, ale přímo instalátor vám pomůže a některá řešení HPE přímo otestovalo a popsalo. Kromě nativního Neutron/OVS řešení s distribuovaným routerem (DVR) tak můžete nasadit jinou implementaci, pokud máte takovou potřebu. Z nejzajímavějších integrací zmiňme HPE DCN, Nuage, VMware NSX-V, Midokura MidoNet, Cisco ACI či F5 balancery. Můžete také použít L2 pluginy pro přímou integraci se sítí, například řešení Arista Networks (Arista prvky jsou nově součástí HPE portfolia pro datová centra).
Hledáte další podrobnosti? Kompletní dokumentace je na webu: https://docs.hpcloud.com
Pokud chcete HPE Helion OpenStack 4.0 vidět na živo, pohrát si s ním na krátkém zaškolení nebo získat trial verzi pro instalaci u vás, obraťte se na váš kontakt u HPE.