Vytvoříte si prostředí – sítě, storage, compute – a přiřadíte si k front end serveru reálnou IP adresu. To vše rychle, jednoduše, klikáním v GUI, Heat šablonou, z příkazové řádky nebo skriptem z API. Uživatelům ale nechcete předat IP adresu, ale doménové jméno … něco nám tu chybí, nebo ne?
OpenStack Designate: DNS jako služba
Chybějící mezeru v závádění služby/aplikace zaceluje projekt Designate v rámci OpenStack. Pro enterprise použití se jedná o dost důležitou funkci, bez které se všechno může z procesních důvodů dost zpomalit. Z OpenStack prostředí se sice vytvoří všechny potřebné infrastrukturní zdroje včetně přiřazení externí IP adresy, ale ve velkém IT musí následovat založení ticketu na založení DNS záznamu k této IP adrese. A to může trvat – ne že by bylo tak složité to udělat, ale nemůžete se obsloužit sami – čekáte na správce DNS serveru. Designate přináší samoobsluhu – buď přímo z grafického prostředí OpenStack, z příkazové řádky či z API.
Projekt Designate je tažen zejména vývojáři z HP, protože Helion OpenStack má poměrně silné enterprise zaměření, kde jsou tyto vlastnosti dost zásadní (ale nejen tam). Spolu s HP velmi aktivně přispívají přímo uživatelé tohoto systému, tedy Rackspace (cloud provider) a eBay. Ostatně reporty kdo co v rámci OpenStack dělá najdete na www.stackalytics.com.
Designate abstrahuje od detailů použité DNS služby. Jaké tedy podporuje? Jsou to některé cloudové (pokud hostujete svoje DNS někde mimo), konkrétně DynECT a Akamai. Z on-premise řešení je to Microsoft DNS a PowerDNS, pracuje se i na BIND9 a komerčním IPAM systému Infoblox.
Implementace v Helion OpenStack
Helion OpenStack plně podporuje DNSaaS ve svém release, zatím s back-end Microsoft DNS, PowerDNS, DynECT a Akamai. Chcete vidět jak to vypadá? Podívejte se následující video natočené přímo z Helion OpenStack GUI: